
Louis Pasteur bol francúzsky chemik, biológ a lekár. Zakladateľ mikrobiológie, lekárskej imunológie a stereochémie.
Vykonal objavy na poli kryštalografie(veda o morfologických a fyzikálnych vlastnostiach kryštálov), stanovil princípy závislosti medzi molekulárnou stavbou a jej kryštalickou mriežkou, tým objasnil princíp polarizácie svetla. Vynašiel pasterizáciu, objasnil fermentačný proces, presadil zavedenie očkovania, pripravil vakcínu proti besnote. Taktiež objavil princíp profylaxie (prevencie) proti baktériám.
Jeho vedecké práce a štúdie pomohli mnohým nasledujúcim vedcom, napríklad aj Alexandrovi Flemingovi.
Pasterizácia a štúdium mikroorganizmov
Výskum opticky neaktívnej kyseliny hroznovej a objavy, obrátili Pasteurovu pozornosť na otázky biológie, na život mikroorganizmov, najmä na látkovú premenu. Dokázal, že kvasenie je druh látkovej premeny živých organizmov, ktoré možno zastaviť vysokou teplotou. Termosterilizácia neničí spóry, ale znižuje počet živých mikroorganizmov citlivých na teplo a tým predlžuje trvanlivosť potravín. V praxi tým umožnil zachovanie kvality, čistoty a predĺženie skladovateľnosti rozličných materiálov a sterilnú prácu v mnohých oblastiach biológie a medicíny.
Pasterizované produkty sa zahrievajú na teplotu 71–72 °C po dobu 20–30 sekúnd.
Vypracoval veľa laboratórnych metód pestovania mikroorganizmov na živných pôdach, pričom dokázal, že ani baktérie nevznikajú samy od seba, ale dostávajú sa napríklad vzduchom do sterilných látok. Významný bol Pasteurov objav anaerobiózy u baktérií maslového kvasenia, ktorý položil základné poznatky pre ďalšie štúdium procesov dýchania a kvasenia.
Fermentácia

V roku 1857 objasnil proces fermentácie (kvasenia). Podľa Pasteura, mliečne kvasenie spôsobujú živé organizmy (malé guličky alebo valčeky). Toto zistenie je v rozpore s vyhlásením „otca chémie“Liebinga, ktorý tvrdí, že tieto malé guľky a valčeky majú len bezvýznamnú úlohu pri mliečnom kvasení. A to nie svojimi životnými funkciami, než svojím rozpadom. Podľa Liebinga pri kvasení a hnití kvasinky ani nie sú prítomné.
Vo svojom laboratóriu na povale si zriadil vykurovaciu tepelnú komoru ktorú používal na svoje experimenty. Pri pokusoch s mliečnym kvasením spozoroval, že na povrch kvasiacej tekutiny vystupujú bubliny obsahujúce vodík. V tejto tekutine objaví aj kyselinu mliečnu, kyselinu maslovú a drobné divoké organizmy, ktoré kvôli ich trhavému pohybu pomenuje vibróny. Spozoroval aj nezvyčajný úkaz, že vibróny nežijú zo vzduchu tak, ako by predpokladal, ale vzduch ich zabíja. Vďaka tomu im prisúdil aj druhý názov: anaeróbne organizmy.
Aktívna imunizácia
V roku 1864 sa venoval štúdiu nákazlivých chorôb zvierat. Dospel k všeobecnému záveru, že všetky nákazlivé choroby spôsobujú mikróby (napríklad besnota a slepačí mor). Pri výskume tzv. kuracej cholery využil poznatky E. Jennera a dokázal, že keď infikuje organizmus oslabenou kultúrou choroboplodných zárodkov, organizmus nie je usmrtený, ale vytvára si odolnosť proti príslušnému ochoreniu tým, že si sám vytvára protilátky. Takýmto spôsobom zachránil aj malého Josepha Meistera, o ktorého sa veľmi obával. Takto vytvoril základy aktívnej imunizácie, ako metódy preventívneho očkovania proti nákazlivým chorobám.
Pasteurov ústav
Veľký praktický význam Pasteurových poznatkov o ochrane proti besnote podnietil vznik špeciálneho strediska na výrobu očkovacej látky. Z neho vznikol Pasteurov ústav, ktorý vyškolil mnoho generácií svetových mikrobiológov a lekárov.
Zaujímavosti
Louis Pasteur rád čítal a do kníh, ktoré si kupoval zo svojich zarobených peňazí vpisoval neforemnými veľkými písmenami „majetok Louisa Pasteura".
Pasteur tvrdil: „V prírode sa nič nedeje bez príčiny - všetko má svoju príčinu. Ani kyselina vínna nemôže byť výnimkou."Večný odpočinok našiel v mramorovej hrobke. Do podzemnej hrobky sa vstupuje po deviatich schodoch. Mozaiky na stenách zobrazujú jeho laboratórium, jeho práce, pokusné zvieratá a iné.
Nápisy na stenách pripominajú vedcove objavy:
-Molekulová disymetria
-Kvasenie
-Výskum vína
-Tzv. samooplodnenie
-Choroby priadky morušovej
-Výskum piva
-Nákazlivé choroby
-Vírusové vakcíny
-Obrana proti besnote
Zdroje:
TU a TU
Obrázky:
TU a TU
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára